מאפייני הפרעת קשב וריכוז אצל מבוגרים

עד אמצע שנות ה-90 של המאה הקודמת, התפיסה המקובלת הייתה שהפרעת קשב וריכוז היא עניין לילדים בלבד, שייגמלו ממנה במהלך גיל ההתבגרות או מקסימום עד גיל גיוס. רק ב-15 השנים האחרונות החלו להכיר בכך שהפרעת הקשב בדרך כלל אינה נעלמת עם ההתבגרות. במחקרים נמצא כי אצל 60-70% מהילדים שאובחנו עם ADHD, ההפרעה ממשיכה גם בבגרות ופוגעת קשות בהישגיהם ובאיכות חייהם. גם יתר הבוגרים, אף אם אינם עומדים במלוא הקריטריונים האבחוניים, ממשיכים לסבול מחלק מן התסמינים, שמזיקים להתנהלותם השוטפת. 

הפרעת קשב היא הפרעה התפתחותית, כלומר, היא משתנה עם הגיל - אצל מבוגרים ההפרעה באה לידי ביטוי בצורה קצת שונה מאשר בילדים. באופן כללי, ניתן לתאר את השינויים שחלים עם הגיל, כלהלן:

  • היפראקטיביות – הביטויים החיצוניים של ההיפראקטיביות מִתמתנים מאד והופכים לחוסר שקט פנימי. מה שנשאר הן פעולות קטנות ומרומזות כמו: נדנוד רגל, עיקום סיכות, כרסום העט, דברנות וכדומה.
    מה שחשוב ביותר הוא להבין שהפסקת ההיפראקטיביות איננה סימן לסיום ההפרעה.
  • אימפולסיביות – מִתמתנת במידה מסוימת, ומתבטאת בעיקר בהזנחה עצמית ובהתנהגויות מסוכנות.
  • חוסר קשב וריכוז – לרוב נשאר.
  • קשיים בוויסות רגשי – לרוב נשארים.
  • קשיים חברתיים – לרוב נשארים.
  • קשיים בתפקודי ניהול/ביצוע – הכוונה היא לניהול זמן, סדר וארגון, סדר עדיפויות, למידה מטעויות, הסתגלות לשינויים ועוד. הקשיים האלו נשארים, אך לפעמים הם בולטים פחות, עקב מנגנוני פיצוי שהתפתחו במהלך השנים.
    מן הראוי לציין כי הקשיים בתפקודי ניהול/ביצוע שצוינו למעלה נובעים מליקויים בסיסיים בזיכרון עבודה, בתפיסת זמן-רצף ובתפיסה ויזואלית-מרחבית.

להלן מפורטים מאפיינים התנהגותיים בולטים של ילדים עם הפרעת קשב וריכוז, וכיצד הם באים לידי ביטוי אצל מבוגרים.

אני מבקשת להדגיש כי כל המאפיינים המפורטים להלן הם ''סל מקסימלי'', ולכל ילד או מבוגר יש התמהיל הספציפי שלו, גם מבחינת המאפיינים וגם מבחינת עוצמתם.

 

 

מקורות:

Advances in the Treatment of Adult ADHD - Landmark Findings in Nonstimulant Therapy / presented by Margaret Weiss and Robert Bailey

Taking Charge of Adult ADHD / Russell Barkley with Christine Benton

הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים / דר' חיים רינסקי

ADHD אצל מבוגרים