30 שניות על אסתמה של העור והפרעת קשב

אחת ממחלות הילדות השכיחות ביותר היא דלקת עור אטופית (Atopic dermatitis) שמכונה גם ''אסתמה של העור''. מדובר במחלה אלרגית (על רקע גנטי) ואוטו-אימונית (מצב שבו הגוף תוקף את עצמו), והיא מתבטאת באֵקזֵמה - עור יבש, מגורה ומגרד. לרוב המחלה מופיעה בשנת החיים הראשונה והיא נחלשת עם הגיל עד שהיא נעלמת בילדות המאוחרת, אם כי יש מקרים שהיא נמשכת אל תוך הבגרות.

בשנים האחרונות נערכו כמה מחקרים רפואיים שבהם נמצא כי שכיחות הפרעות קשב בקרב ילדים שסבלו מאקזמה בעור, גבוהה יותר מן השכיחות באוכלוסיית הילדים ללא אקזמה. יתרה מכך, ככל שהאקזמה הייתה יותר קשה, הסיכוי שלאותו ילד יהיה גם הפרעת קשב היה גדול יותר.

תוצאות המחקרים מצביעים על האפשרות שיש קשר סיבתי בין האקזמה לבין הפרעת קשב, כשהגורם המשותף הוא הפרעות שינה אשר מאפיינות את שתיהן.

קשר דומה, אם כי פחות מובהק, נמצא בין האקזמה לבין הפרעות נוירו-התפתחותיות נוספות, כמו הספקטרום האוטיסטי, הפרעות חרדה ודיכאון בילדים. חוקרים העלו את האפשרות כי המצב הדלקתי הכרוני בגיל הרך משפיע על התפתחות המוח.

המסקנה הישירה היא שיש לטפל בצורה רצינית ועקבית באסתמה של העור אצל תינוקות, ולא להסתפק באמירה ש''זה יעבור לו כשיהיה גדול''.

 

מקורות:

  • Atopic Dermatitis and ADD
  • New Research Fuels Greater Understanding of Atopic Dermatitis and Psoriasis in Children and Adolescents, American Academy of Dermatology, August 2012.

אסתמה של העור היא מצב דלקתי קבוע

לילדך יש הפרעת קשב? אימון לשינוי התנהגות יכול לעזור!

לפגישת היכרות, ללא תשלום וללא התחייבות,
התקשרו אליי עכשיו 050-8526433 או  
שלחו לי מייל ariellacohen@gmail.com