30 שניות על אוזניים והיפראקטיביות

 

מחקר חדש שנערך לאחרונה בארה''ב מעלה אפשרות שליקויים בתפקוד האוזן הפנימית גורמים לשינויים מוחיים שמתבטאים בהתנהגות היפראקטיבית.

האוזן שלנו מתפקדת בשתי מערכות קריטיות – מערכת השמיעה ומערכת שיווי המשקל. האוזן הפנימית (שבלול האוזן) היא זאת שמתרגמת את גלי הקול ואת המידע על תנועות הראש לאותות עצביים חשמליים, שמועברים ישירות למוח באמצעות עצבי השמיעה ושיווי המשקל.

חוקרים שמו לב כי עכברים מסוימים במעבדה היו פעילים במיוחד ורדפו אחרי זנבם ללא הפסק. משנבדקו עכברים אלו נמצא כי הם חֵרשים לחלוטין וכי האוזן הפנימית שלהם הייתה פגועה, גם בשֵמע וגם בשיווי משקל. בהמשך, נמצאה בעכברים אלו מוטציה גנטית בגֵן ספציפי שקיים גם אצל בני אדם. התברר כי כאשר גן זה אינו פועל, יש עלייה בחלבונים מסוימים באזורים פנימיים במוח – בגרעין הנסמך (Nucleus Accumbens) שם נמצא מרכז ההנאה הראשי וגם המרכז לתיאום תנועתי.
(יצויין כי הגרעין הנסמך הוא חלק ממערכת התגמול במוח, שאינה עובדת בצורה תקינה אצל אנשים עם הפרעת קשב).

בהמשך, נחקרו עכברים בריאים ונמצא כי חסימת פעילותו של אותו גן ספציפי שינתה מיידית את התנהגותם, שהפכה להיות פעלתנית במיוחד. לאחר שהוזרקה לעכברים תרופה שחסמה את השפעת החלבונים, התנהגותם חזרה להיות נורמאלית.

לדברי החוקרים ייתכן כי תהליך דומה מתרחש גם אצל בני אדם, זאת לאור מחקרים שהראו כי אצל ילדים ובני נוער עם הפרעות באוזן הפנימית, יש שכיחות גבוהה של בעיות התנהגות היפראקטיבית.
נדרש כמובן לבצע מחקרים נוספים לבדיקת השערה זאת.

 

מקורות:

  1. A Causative Link Between Inner Ear Defects and Long-Term Striatal Dysfunction /  Antoine, Hübner, Arezzo, Hébert – Science, September 2013
  2. Hyperactivity linked to inner ear disorders – Digital Journal, September 2013

צפוף באוזן...

לך או לילדך יש הפרעת קשב? אימון ייחודי לאנשים עם הפרעת קשב יכול לעזור !

התקשרו אליי עכשיו 050-8526433 או
שלחו לי מייל ariellacohen@gmail.com